NickServ Komutları

ileKraLaz

NickServ Komutları

1 · Nasıl Nick Kayıt (REGISTER) Ederim?

Sohbetc IRC Sunucusundaki servicesleri en etkin şekilde kullanabilmek için nickinizi kayıt etmeniz gerekmektedir.Nickinizi Register komutu ile NickServ veritabanına kaydedebilirsiniz.

Nick kayıt işlemi 2 aşamalıdır, Register komutunu kullandıktan sonra kayıt işleminde kullandığınız E-posta adresinize Auty (onay) kodu yollanır.Bu kodu Auth kodu ile birlikte kullanarak kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Nick’iniz kaydedildikten sonra (register) SET ve ACCESS komutlarını kullanarak ayarlarınızı istediğiniz sekilde değistirebilirsiniz. Kayıt sırasında kullandığınız şifreyi unutmamanız önemlidir.NickServ şifre girişi harf duyarlılığına sahiptir.Şifrenizi en azindan 5 karakter uzunlugunda seçmelisiniz aksi taktirde Nickserv nick kaydını başlatmayacaktır. Ayrıca kolay tahmin edilemeyen ve de icinde space karakteri bulunmayan,hatta icinde rakam olan karakter serileri secmeniz yararınıza olacaktir. Ayrıca şifrenize renk verebilirsiniz.

Nickinizi kaydederken, gecerli bir email adresi de belirtmek durumundasiniz.Adresiniz geçerli bir email adresi değilse kayıt işlemini tamamlamanız için gerekli Auth kodunu alamazsınız.Bu durumda Nick kaydınız NickServ tarafından 1 gün içerisinde düşürülür.

Bir Nick kayıt edebilmeniz için öncelikle kayıt edilmemiş bir nick seçmelisiniz. Daha sonra Nick kayıt etmeniz için yazmanız gereken komut dizisi şu şekildedir;

/ns register Nicksifreniz E-posta adresiniz

” Nicksifreniz ” nickiniz için belirlediginiz en az 5 karakter uzunluğundaki harf , rakam yada harf-rakam karışık karakter dizisidir, ” E-posta adresiniz ” ise size ait olan geçerli bir e-posta adresidir.

Ornek:

/ns register Sohbetc helper@Sohbetc.oRg

Ornekte ” Sohbetc ” nick şifrenizi , ” helper@Sohbetc.oRg ” geçerli e-posta adresini belirtir.

Önemli Not ; Nick Kaydı başarı ile tamamlanmış nickler 21 gün süre ile identify edilmezse, NickServ tarafından kayıtları düşürülür.

 

2 · Kayıt işlemini nasıl tamamlarım? (AUTH Komutu)

Auth komutu Nick’inizin kaydını tamamlamanızı sağlamak ve nickinizin size ait olduğunu ya da email değisiminizi kesinlestirmek için kullanılır.Sözkonusu kod siz nickinizi kaydettiğiniz vakit ya da SET EMAIL kullanarak email adresi değistirdiğiniz vakit belirttiğiniz email adresine gönderilecektir. Lütfen bu kodu güvenli bir yerde saklayınız, Çünkü bu koda ileride nick şifrenizi değistirirken, email adresinizi değistirirken yada nickinizin kaydını silerken ihtiyacınız olacaktır.Auth kodu nickserv veritabanı tarafından verilir. Nickinizin calındığı iddiasi gibi bir durumda, nick’in hakikaten size ait oldugunu kanıtlamanın tek yolu budur.Auth kodu 9 haneli rakam dizisidir.Auth komutunun kullanımı şu şekildedir ;

/ns Auth Authkodunuz

” Authkodunuz ” E-posta adresinize gönderilen 9 haneli rakam dizisidir.

Ornek:

/ns Auth 123456789

 

3 · Kendinizi nick sahibi olarak NickServ’e (IDENTIFY etmek) nasıl tanıtırsınız?

 

Nick kaydınızı bir kere başarı ile tamamladı iseniz, Sohbetc IRC sunucusuna nickiniz ile bağlanmaya çalıştıgınızda yada /Nick Nickname komutu ile kayıtlı olan nickinize geçtiğinizde NickServ size 1 dakika içerisinde (eğer kill ayarlarında oynama yapılmadıysa) nickinizi identify etmeniz gerektiğine dair bir uyarı mesajı gönderir.Eğer identify komutunu kullanarak kendinizi Nick sahibi olarak tanıtmaz iseniz, Nickname’iniz Nickserv tarafından otomatik olarak Nick123542354 şeklinde değiştirilecektir. Yani nickinizin sonuna bir rakam dizisi eklenecektir.

Bir Nick’i identify etmenin temelde bir kac yolu vardır.En cok bilinen ve geleneksel olan yolu:

/identify nickşifreniz
/ns identify nickşifreniz

Nick’inizi identify edebilmeniz için mutlaka o nickname’i almış olmalısınız. Eğer o an kullandığınız nickname’i değilde başka bir nick’i identify etmek istiyorsanız. ” /Nick Nickname ” komutu ile nickinizi değişmeli, daha sonra aşağıda verilen örneklerdeki gibi identify etmelisiniz.

 

Örnekler:

/identify Sohbetc
/ns identify Sohbetc

 

 

NickServ’e identify etmenin diğer yollari:

/quote nickserv identify şifre
/raw identify sifre
/msg nickserv identify sifre

Insanlarin kazara şifrelerini açık bir kanalda göstermeleri veya komuta ” / ” işaretiyle baslamayı unutarak özelde yazmaları, cok sık rastlanan bir olaydır.Bu yüzden, kanalınızı veya nickinizi identify ederken cok dikkatli olmanızı oneririz.Ayrıca bir cok client çoklu pencereleri de desteklemektedir.Bu kullanıcılar icin, içerisinde şifre olan bir komut yazarken bunları Status penceresinde (veya ona es deger bi yerde) yazmak iyi bir fikir olacaktır.

 

4 · Auth kodumu kaybettim, Nasıl öğrenebilirim? (SENDAUTH Komutu)

 

Nickinizin Auth (onay/tanıtma) kodu Register ya da SET EMAIL gibi işlemlerden sonra kayıtlı email adresinize gönderilir.Ancak kazayla bu kodu kaybettiginizde nick şifrenizi değiştirmek yada email adresinizi değiştirmek için bu koda ihtiyaç duyursanız, Nickinizi kayıt ederken kullandığınız E-posta adresinize Auth kodunuzu yollamak için kullanışlı bir komutttur.
NOT : Bu komut sadece 24 saatte bir kullanılabilir.

Sendauth komutunun kullanımı şu şekildedir ;

/ns sendauth

Görüldüğü üzere herhangi bir parametre belirtilmemektedir.O an identify edilmiş nickinizde iken kullanarak auth kodunuzu E-posta adresinize gönderebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bazı kullanıcıların yanlış e-mail vermesi sonucu auth kodunun gelmemesi ve nickinin auth kodunun girememesidir. Bu konuda size uyarılarımız Lütfen doğru mailinizi veriniz çünkü bu maile hiç kimse (adminler hariç ) ulaşamayacaktır. Adminlerimizde zaten son derece güvenilir kişilerden seçilmiştir , doğru mail adresinizi vermemeniz için hiçbir sebep yoktur.

5 · Şifremi unuttum, Ne yapabilirim? (SENDPASS Komutu)

Nickinizin şifresini unuttuğunuz durumlarda sendpass komutu oldukça kullanışlıdır. Bu komut sayesinde nickinizin şifresini kayıt esnasında kullandığınız geçerli email adresine gönderebilirsiniz.

 

 

Sendpass komutunun kullanımı şu şekildedir ;

/ns sendpass Nickname

Örnek;

/ns sendpass Git

“Git” nickinin şifresi kayıtlı mail adresine gönderilmiştir diye bir ileti alırız.

6 · Nickimin kaydını silmek istiyorum, Ne yapabilirim? (DROP Komutu)

Nicname’iniz kaydını düşürmek ve bundan sonra başka kullanıcılar tarafından kullanılabilir ve kayıt edilebilir hale getirmek istiyorsanız Drop komutunu kullanabilirsiniz.Kaza ile kullanımını engellemek için önce Identify komutunu kullanarak kendinizi NickServ’e tanıtmak zorundasınız.

Drop komutunun kullanımı şu şekildedir ;

/ns drop Nicksifreniz

Auth (onay) kodunuzu silmiş yada unutmuş iseniz Sendauth komutunu kullanarak, Nickinizi kayıt ederken kullandığınız e-posta adresine gönderebilirsiniz.

 

Ornek ;

/ns drop Sohbetc

Şifresi Sohbetc olan nickimi kaydını nickserv veritabanından silmiş oluyorum bu komut ile. Ayrıca sık rastlanan bir durumda o nicke geçmeden nicki droplamaya çalışmaktır. Bu şekilde o nicki droplamayamazsınız, muhakkak nickinize geçmeli identify etmeli ve sonra drop işlemine başlamalısınız. Drop işleminden sonra

Örnek; /ns drop Git 123456789 yaptım ve Git nickini dropladım. Alacağım ileti:

Git nicki ve bu nicke linkli tüm nicklerin kaydı silinmiştir.

7 · Bir Nickname hakkında bilgi almak istiyorum? (Info Komutu)

Her kullanıcının ” /ns info nickname ” komutu ile kayıtlı bir nickname hakkında erişebileceği bir takım bilgiler vardır.Info komutu nickname’e ait bir takım bilgileri (Kullanıcı adı, Kayit zamani, URL vs.) görüntülemek için kullanılır. Eger nickin mail adresi henüz AUTH komutu ile onaylanmamışsa SET HIDE EMAIL özelliginden bagımsız olarak, nickin sahibi ve services adminleri dışında kimse tarafından görüntülenemez.

Kullanıcılar ALL parametresini sadece kendi nickleri üzerinde kullanarak bir takım ek bilgilere ulaşabilirken, Services admin’ler ALL parametresini her nickle kullanabilirler.

Info komutunun kullanımı şu şekildedir ;

/ns info Nickname

 

Ornek

/ns info Git

Git nickli kullanıcıya ait info bilgileri aşağıda örnek teşkil etmesi amacıyla verilmiştir.

-NickServ- Git isim: Adın Batsın…!

-NickServ- Online oldugu adres: helper@helper.Sohbetc.oRg

-NickServ- Kayit zamani: Tem 21 20:58:56 2005 EEST

-NickServ- Son quit mesaji: Ayrildi

-NickServ- Bilgi: Ateşten, kalleşten, mızrakla gürzden, dabbetül arzdan,deccaldan,yedi düvelden,korku nedir bilmeyen ben,tir tir titriyorum senden!

-NickServ- Ekler: Kill korumasi,Ek Guvenlik,Ozel

8 · Nickimi Identify etmeden nasıl kullanabilirim? (Access Komutu)

Access komutu Nick’inizin erişim listesini düzenlemek ve/veya görüntülemek için kullanılır.

Access (erişim) listeniz NickServ tarafindan otomatik olarak tanınacak user@host şeklinde tanımlanmış adresleri belirler. Bu listedeki bir adresi kullanarak baglandığınız takdirde, SET KILL ayarından etkilenmeyecek, ve de SET SECURE opsiyonu aktif edilmemiş ise, otomatik op da dahil diger bütün yetkilerinize IDENTIFY komutunu kullanmadan sahip olursunuz.

Nickiniz için access (erişim) listesi düzenlemenizin bir takım avantaj ve dezavantajları vardır.Erişim listenizden yaptıgınız bir girişte kendinizi Nickserv’e identify etmek zorunda kalmazsınız ve Set secure opsiyonu kapalı ise (Ve kanal güvenlik fonksiyonları da ( /Cs set #kanal secure off ) kapalı ise ) kanallardaki yetkilerinize de erişim kazanabilirsiniz.Ancak erişim listeniz çok geniş yada yanlış düzenlenmiş ve bir başkası bu erişim listenizden girerek nickinizi alırsa, Nickserv bu kullanıcının kendisini identify etmesi için süre tanımayacağı için, istediği gibi nickiniz ile ilgili identify edilmesi gerekmeyen opsiyonlara erişebilecek, kanallarda bulunan yetkilerinizi kullanacak ve en önemlisi sizmiş gibi davranarak saygınlığınızı zedeleyecek davranışlarda bulanabilecektir.

Access komutu ile kullanılabilecek parametreler aşağıda verilmiştir.

*

ADD ; Access (erişim) listenize istediğiniz user@host şeklindeki maske’yi eklemek için kullanabilirsiniz.Belirtilen maske içerisinde ” * ” ve ” ? ” joker (wildcard) karakterlerini kullanabilirsiniz.

Komut Satırı ;

/ns access add user@host

 

Ornek ;

/ns access add Git@*.Sohbetc.oRg

İdenti Git olan Sohbetc.oRg domain’indeki herhangi bir makineden yapılan giriş Nickserv tarafından tanınır.

 

*

DEL ; Access (erişim) listenizde bulunan user@host formatındaki bir maske’yi silmek için kullanabilirsiniz.

Komut Satırı ;

/ns access del user@host

 

Ornek ;

/ns access add Computer*@*

İdenti Computer ile başlayan her hangi bir domainden yapılan girişlerde otomatik olarak tanınan girişler Access (erişim) listenizden silinir.

 

*

LIST ; Access (erişim) listenizi görüntülemek için kullanılır

Komut Satırı ;

/ns access list

9 · Nickimi identify ettikten sonra bazı kanallara otomatik girmek istiyorum! (AJOIN Komutu)

NickServ’e kendinizi identify ederek nick sahibi olarak tanıttıktan sonra otomatik olarak giriş yapacağınız kanalları belirlemek için kullanılır.Siz şifrenizi doğru olarak yazdığınız anda NickServ sizi ajoin listenizde belirttiğiniz kanallara yönlendirecektir.Bu komut ile yalnızca ” # ” işareti ile temsil edilen kanalları ajoin listenize ekleyebilirsiniz.

 

*

ADD ; Ajoin listenize otomatik giriş yapmak istediğiniz kanallarını eklemek için add komutunu kullanabilirsiniz.

Komut Satırı ;

/ns ajoin add #kanaladı

 

Ornek ;

/ns ajoin add #Ankara

#Ankara kanalı oto-join listenize eklendi.

 

*

DEL ; Ajoin listenizde bulunan bir kanalı silmek isterseniz del komutunu kullanabilirsiniz.

Komut Satırı ;

/ns ajoin del #kanaladı

 

Ornek ;

/ns ajoin del #Zurna

#Zurna kanalı oto-join listenizden çıkarıldı.

 

*

LIST ; Ajoin listenizi görüntülemek için list komutunu kullanabilirsiniz.

Komut Satırı ;

/ns ajoin list

10 · SET komutu ve Opsiyonları

Set komutu Nick Sahibine nick’i ile ilgili opsiyonları ve diğer bir takım bilgileri ayarlamak için izin veren bir komuttur.Bu komutu kullanmadan önce nick sahibi Identfy komutu ile kendisini NickServ’e tanıtmalıdır.

Set komutunun genel kullanımı aşağıdaki gibidir ;

/ns set Opsiyon Parametre

Set komutu ile kullanabilecek Opsiyonlar aşağıdaki gibidir.

*

Password ; Nick şifresini değiştirmek için kullanılır
*

Language ; Services’in size hitap edeceği dili değiştirmek için kullanılır
*

Url ; Nickiniz ile bir URL adresini ilişkilendirmek için kullanılır
*

Email ; Nickinize kayıtlı olan E-posta adresini ilişkilendirmek için kullanılır
*

Info ; Nickinize info çeken bir kullanıcının görüntüleyebileceği bilgi mesajınızı belirlemek için kullanılır
*

Kill ; Nickinizin başkalrı tarafından kullanılmaması için gerekli güvenlik opsiyonunu aktif yada pasif hale gtirmek için kullanılır
*

Secure ; Nickserv güvenlik ayarlarını daha sıkı hale getirir.
*

Private ; Nickinizin /ns list komutunda görüntülenmesini engellemek için kullanılır
*

Hide ; Nickname bilgilerinin belli bazı opsiyonlarını diğer kullanıcılardan gizlemek için kullanılır
*

Timezone ; Services tarafından gösterilecek olan saat bölgesini değiştirmek için kullanılır
*

Mainnick; Linkli nickler arasindaki temel nicki gösterir.

10.1 Password

Password komutu ile nick şifrenizi değiştirebilirsiniz.Nick şifrenizi değiştirmek için nickinizi identify etmeniz gerekmetedir.

Şifrenizi değiştirmek için gerekli olan komut dizisi şu şekildedir ;

/ns set Password Yenisifreniz

Ornek:

/ns set Password AliAtaBak

Nick şifreniz ” AliAtaBak ” olarak değiştirilmiştir.Auth kodu yerine yazılan

10.2 Language

Language komutu Services’in size hitap edecegi dili değiştirmek için kullanılır. Yazılacak olan numara desteklenen dillerden birine ait bir numara olmalıdır:

*

1 ) English
*

2 ) Nederlands (Dutch)
*

3 ) Français (French)
*

4 ) Deutsch (German)
*

5 ) Magyar (Hungarian)
*

6 ) Italian
*

7 ) ÆüËܸì¡ÊEUC¥³¡¼¥É¡Ë (Japanese / EUC encoding)
*

8 ) “ú–{Œê iSJISƒR[ƒhj (Japanese / SJIS encoding)
*

9 ) Portugues (Portuguese)
*

10 ) Español (Spanish)
*

11 ) Turkce (Turkish)

Komut dizisi:

/ns set Language Numara

Ornek:

/ns set Language 11

Services’in size hitap edeceği dili Türkçe olarak belirlediniz.

10.3 Url

Nickinize Info çekecek olan bir kullanıcının sizin infonuzda görüntülecek olan Url bilgisini değiştirmek için kullanabilirsiniz.Komut dizisi şu şekildedir.

/ns set Url Url-adresi

“” Url-adresi ” ise nickiniz ile ilişkilendirilecek olan Url adresidir.

Ornek:

/ns set Url http://helper.Mircclub.org

Nickiniz ile ilişkilendirilmiş url adresi ” http://helper.mircclub.org ” olarak değiştirilmiştir.

10.4 Email

Nickinize ait olan E-posta adresini değiştirmek için bu komutu kullanabilirsiniz. Nickiniz ile ilişkilendirilen Email adresi değiştirildiğinde, Yeni e-posta adresinize atanan yeni auth kodu gönderilir.Bundan sonraki şifre kaybetme durumunda Sendpass ve auth kaybettiginiz durumlarda kullanacagınız Sendauth komutu sonrasında gönderilecek bilgiler bu mail adresinize yollanacaktır.Set Email komutunun kullanımı aşağıdaki gibidir;

/ns set Email E-posta Adresi

” E-posta Adresi ” nickiniz ile ilişkilendirilecek olan yeni E-posta adresinizdir.

Ornek:

/ns set Email helper@Sohbetc.oRg

Nickiniz ilişkilendirilmiş e-posta adresi ” helper@Sohbetc.oRg ” olarak değiştirilmiştir.

10.5 Info

Her kullanıcının kullanabileceği ” /ns info nickname ” komutu ile görüntüleyebileceği nickname bilginiz içerisinde bulunan ve sizin tarafınızdan istediğiniz zaman değiştirilebilecek bir bilgi metni belirlemek için bu komutu kullanabilirsiniz.Komutun kullanımı aşağıdaki gibidir.

/ns set Info Bilgi mesajınız

 

Ornek:

/ns set Info Ateşten, kalleşten, mızrakla gürzden, dabbetül arzdan,deccaldan,yedi düvelden,korku nedir bilmeyen ben,tir tir titriyorum senden!

Bilgi mesajınız ” Ateşten, kalleşten, mızrakla gürzden, dabbetül arzdan,deccaldan,yedi düvelden,korku nedir bilmeyen ben,tir tir titriyorum senden!” olarak değiştirilmiştir.

10.6 Kill

Nickiniz için Otomatik Kill secenegini aktif yada pasif hale getirmek için kullanılır. Kill açık oldugu zaman nick’inizi almaya calisan baska bir kullanıcıya Nick’i identify etmesi icin bir dakika taninacak ve eger degistirmezse NickServ tarafından IRC baglantisi kesilerek “KILL” edilecektir.Ancak bu secenek Sohbetc Irc sunucusu serviceslerinde bağlantı kill edilerek değil Nickserv tarafından Nickiniz***** şeklinde otomatik nick değiştirilerek gerçekleştirilmektedir.

Set Kill komutunun genel kullanımı şu şekildedir;

/ns set Kill [ ON / QUICK / IMMED / OFF ]

Kill komutu ile kullanabileceğiniz parametrelerin açıklamları aşağıda verilmiştir ;

*

ON ; Kill seçeneğini aktif eder.Nick alındıktan sonra 1 dakika içerisinde identify edilmezse NickServ tarafından değiştirilir.
*

QUICK ; Nick alındıktan sonra identify süresini kısaltmak için kullanılır. 20 saniye içerisinde identify edilmezse NickServ otomatik olarak nick’i değiştirir.
*

IMMED ; IMMED seceneği aktifse kullanıcı uyarilmadan “KILL” edilir. Bu opsiyon Sohbetc IRC Sunucusunda iptal edilmiştir.
*

OFF ; Nickiniz için kill opsiyonu iptal edilir.Nickinizi identify etmeye gerek kalmadan kullanabilirsiniz.Sohbetc IRC Sunususu yönetimi kill seceneğinin iptal edilmemesini önermektedir.Bu opsiyon iptal edilirse bir başkası sizin yerinize nick’inizi kullanabilir.

Ornek:

/ns set kill Quick

Nickinizi identify etme süresi 20 saniyeye indirilmiştir.

10.7 Secure

Nickinize ait NickServ güvenlik fonksiyonlarını aktif yada pasif hale getirmek amacıyla kullanılır.

SECURE seceneği aktif iken nick’inizin sahibi olarak tanınmanız icin Access (erişim) listenize bakılmaksızın şifrenizi kullanarak kendinizi NickServ’e tanıtmanız gerekir. Ancak NickServ ‘in erişim listesinde iseniz eger, sizi tanımamasına ragmen “KILL” lemeyecektir.

Yani kolaylık olması amacıyla access (erişim) listesi düzenlediğiniz nickname’iniz için bundan sonra bu access listesinden yapılan girişlerde direk olarak nick sahibi olarak tanınmazsınız.Access listenizden yapılan girişlerde Nickiniz ile ilgili tüm , komutlara erişiminiz kazanamaz ve kanallarda bulunan yetkilerinizi alamazsınız.

Access (erişim) listelerinden yapılan girişlere karşı bir güvenlik önlemi olması amacı güden bu komut, IRC üzerinde pek fazla Nickname’i için access listesi düzenleyen kullanıcı bulunmadığı için pek işlevsel değildir.

Komutun kullanımı aşağıdaki gibidir ;

/ns set secure [ On / Off ]

” [ On / Off ] ” güvenlik seçeneğini aktif yada pasif hale getirmek için ayarlanacak parametreyi belirler.Aktif hale getirilmesi için ” On ” yazılması gerekir.

Ornek:

/ns set Secure On

Nickname’iniz için NickServ güvenlik fonksiyonları aktif hale getirilmiştir.

10.8 Private

Private komutu /Ns LIST komutu ile çıkacak listede nick’inizin görünmesini engellemek amacıyla kullanılır.Ancak yine de Info komutu ile nick’iniz hakkında başkaları bilgi alabilir.Komutun kullanımı şu şekildedir;

/ns set private [ On / Off ]

” [ On / Off ] ” private seçeneğini aktif yada pasif hale getirmek için ayarlanacak parametreyi belirler.Private opsiyonunun aktif hale getirilmesi için ” On ” yazılması gerekir.

10.9 Hide

Nickname’iniz hakkında Info komutu ile görüntülenebilecek olan bilgi kısımlarından bazılarını gizlemek amacıyla Hide komutunu kullanabilirsiniz.

Set Hide komutunun genel kullanımı şu şekildedir;

/ns set Hide [ EMAIL / USERMASK / QUIT ] [ ON / OFF ]

Hide komutu ile kullanabileceğiniz parametrelerin açıklamları aşağıda verilmiştir ;

*

EMAIL ; Nick’inize kayıtlı olan e-posta adresinizi info mesajınızda göstermek yada gizlemek amacıyla kullanabilirsiniz.mICTURK IRC Sunucusunda kayıt işlemi başarı ile bitirilmiş bir nickname’in e-posta adresi standart olarak info komutunda gizlidir.Sadece nick sahibi /ns info nickname all komutu ile e-posta adresini görüntüleyebilir.

Komut Satırı:

/ns set Hide Email [ ON / OFF ]

Ornek:

/ns set Hide Email On

Her kullanıcının ” /ns info nickname ” komutu ile görebileceği bilgilerden E-posta adresinizi gizlediniz.

 

*

USERMASK ; Sohbetc IRC Sunucusuna son bağlandığınız user@host’u ( USERMASK ) info bilginizden gizlemek için kullanabilirsiniz.

Komut Satırı:

/ns set Hide Usermask [ ON / OFF ]

Ornek:

/ns set Hide Usermask On

Her kullanıcının ” /ns info nickname ” komutu ile görebileceği bilgilerden user@host (Usermask) bilginizi gizlediniz.

 

*

QUIT ; Sohbetc IRC Sunucusundan ayrılırken kullandığınız çıkış mesajınızı info bilginizden saklamak yada göstermek amacıyla kullanabilirsiniz. Zaten sunucumuzda bu özellik reklamları önlemek amacıyla iptal edilmiş durumdadır.

Komut Satırı:

/ns set Hide Quit [ ON / OFF ]

Ornek:

/ns set Hide Quit On

Her kullanıcının ” /ns info nickname ” komutu ile görebileceği bilgilerden user@host (Usermask) bilginizi gizlediniz.

 

10.10 Timezone

NickServ’in süreyle ilgili bilgileri gösterirken (mesela bir kanal veya nickin en son kullanıldığı tarih), standarttan farklı bir zaman dilimini temel almaya yarar. DEFAULT ayarı ile, services’in standard ayarına geri dönülür.

Komutun kullanımı aşağıdaki gibidir ;

/ns set timezone [ UTC-offset / time-zone / DEFAULT ]

Zaman dilimi iki farklı sekilde belirtilebilir.

 

UTC-offset olarak belirtmek istediginizde, kendi yerel saat ile UTC (Universal Coordinated Time, ya da GMT – Greenwich Mean Time -) arasındaki farkı “+” ya da “-” işaretleri kullanarak verebilirsiniz.Bu işaretlerden sonraki rakamlar hh:mm seklinde olup, saat ve de dakikayı belirtmektedirler.

Ornek:

/ns set timezone +2:30

Zaman dilimini UTC den 2 saat 30 dakika daha ileriye, yani 2 saat 30 dakika daha batıya dogru ayarlar.

 

Time-zone (Zaman-dilimi) belirtirken, “GMT” ya da “EEST” gibi zaman dilimi isimleri kullanmaniz gerekmektedir. Ancak bazı zaman dilimi isimleri services’e yabancı olabilir.Böyle bir durumda, UTC offset yöntemini kullanmanız tavsiye edilir.

Ornek:

/ns set timezone jST

Zaman dilimini Japon Standard Zaman dilimi ile değistirir. (UTC+9:00)

10.11 Mainnick

Birden fazla linkli nickiniz varsa, kanal access listesi gibi listelerde, hangi nickin gösterilecegini belirlemenize yarar. Bu nicki daha sonra unlink ederseniz, otomatik olarak baska bir nick secilecektir.

Kullanımı; /ns set mainnick Nick

Örnek; /ns set mainnick Git

“Temel nickiniz Git olarak degistirildi” diye bir ileti alırız.

11 · UNSET Komutu

Unset komutu , Nickname’iniz için belirlenmiş olan bir takım opsiyonları kaldırmak için kullanılır.Unset komutu ile info bilginizden kaldırılacak olan parametreler Url adresiniz ve Info (bilgi) mesajınızdır.

Unset komutu’nun kullanımı aşağıdaki gibidir ;

/ns unset [ Url / Info ]

Not : [ Url / Info ] parametrelerinden hangisi belirtilir ise o parametre silinir.

Ornek:

/ns unset Url

Nickname’iniz ile ilişkilendirilmiş olan ” Url ” bilgisi her kullanıcı tarafından ” /Ns info Nickname ” komutu ile görüntülenebilecek olan Nickname bilgileriniz arasından silinmiştir.

/ns unset info

Nickname’iniz ile ilişkilendirilmiş olan “info” kısmında yer alan bilgi satırını “/ns info Nickname” komutu ile görüntülenebilecek olan Nickname bilgileriniz arasından silinmiştir.

12 · LINK komutu ve Opsiyonları

Sizin nickinizle tamamen ayni özelliklere sahip bir alternatif nick yaratir. Kanal accessleri, memolar, her iki nick icin de erisilebilir durumda olurlar. Bir nickinize bir kanalda verilen autoop, linkli nickiniz icin de gecerli olur. Bu komutu kullanabilmeniz icin once sifrenizi kullanarak kendinizi tanitmali (IDENTIFY kullanarak) ve linklemek stediginiz nick’in de sifresini belirtmelisiniz. Linki kaldirmak icin UNLINK komutunu kullanabilirsiniz.

Kullanım şekli;

/ns link nick

Örnek; /ns link Git

13 · UNLINK komutu ve Opsiyonları

Nickinizin alternatiflerinden birini siler. Aktüel nickinizin linkini kaldiramazsiniz, bunun icin baska bir linkli nicke gecmeniz gerekmektedir. Temel nickinizi unlink ederseniz, aktüel nickiniz temel nick olarak belirlenir. Degistirmek icin SET MAINNICK komutunu kullanabilirsiniz.

Kullanımı;

/ns unlink nick

Örnek; /ns unlink Git

14 · LISTLINKS komutu ve Opsiyonları

Sizin nickinize linkli tüm nickler gösterir. Temel nick bir “*” ile belirtilecektir.

Kullanımı:

/ns listlinks

Örmek; /ns listlinks

-NickServ- Git nickine linkli nickler:

-NickServ- *HelpDesk_Git

-NickServ- Git

-NickServ- 2 linkli nick.

Şeklinde bir cevap alırız. Bu cevapta temel nickimiz başında * işareti bulunan *HelpDesk_Git nickidir.

15 · Nick’imi bir başkasının kullandığına dair (Nickname su anda kullanimda) şeklinde uyarı alıyorum ,Ne yapabilirim?

Nickinizi kullamaya calışırken onun zaten kullanımda olduğuna dair bir uyarı mesajı alıyorsanız bu bölümü dikkatli okuyunuz.Bu uyarıyı neden aldığınıza bağlı olarak kullanabileceğiniz üç farklı komut vardır.

15.1 GHOST komutu

mIRCTUK IRC Sunucusunda iken siz bağlantınızı koparmadan, Internet bağlantınızın aniden kopması yada bilgisayarınızın aniden kapanması nedeniyle sunucudan ayrılmış bulunabilirsiniz.Siz bağlantınız koptuktan sonra hemen Sunucuya bağlanmaya çalışırsanız Nickname’iniz kullanımda olduğuna dair bir uyarı mesajı alabilirsiniz, sizin bir önceki baglantınızdan kalan nickname ” Ghost “olarak adlandırılmaktadır.

Ghost (Hayalet) aslında gercek baglantısı olmayan bir baglantıdır.Bu bağlantı sunucu tarafına gönderilen ” Ping ” mesajlarına yanıt vermeyen bir bağlantı olacağı için bir kaç dakika içerisinde sunucudan bağlantısı kesilecektir.Ancak siz birkaç dakika beklemek istemiyorsanız, ghost nickname’i sunucudan uzaklaştırmak icin kullanmanız gereken komut şöyledir:

/ns ghost nickname nickşifreniz

Not: Access listenizden yaptığınız girişlerde nickşifrenizi kullanmanıza gerek yoktur.

 

Ornek:

/ns ghost Git Sohbetc

Komutunu uyguladıktan sonra Git nickinin asılı kalan bağlantısı koparılmıştır şeklinde bir ileti alırız.

 

15.2 RECOVER komutu

Eger Set Kill opsiyonunuzu pasif hale getirmiş iseniz ve birisi nickinizi kullanıyorsa, RECOVER komutuyla nickinizi kullanan kişinin baglantısını koparmanız mümkündür.

/ns recover nickname nickşifresi

Not: Access listenizden yaptığınız girişlerde nickşifrenizi kullanmanıza gerek yoktur.

 

Ornek:

/ns recover Git Sohbetc

Recover komutu kullanıldığında NickServ nickiniz tekrar kullanılmasın diye bir (1) dakika süre ile nickinizi alıkoyar.Nickinizi kullanmak için bu sürenin bitimini beklemeli yada Release komutunu kullanmalısınız.

15.3 RELEASE komutu

 

NickServ, Recover komutu sonrasında nick’i bir dakika süre ile alıkoyar.Bu alıkoyma işlemine ” Enforcer ” denilir.Enforcer, birisi nick için Set Kill opsiyonu aktif iken 60 saniye sonucunda NickServ’e identify etmediği zamanlarda ortaya çıkar. Kullanıcının nicki Nickiniz***** olarak değiştirilir ve enforcer devreye girer.

Enforceri, whois bilgilerinden kolaylikla ayirt edebilirsiniz.Ornek:

Git is enforcer@Sohbetc.oRg * NickServ Enforcement

Git End of /WHOIS list.

Enforcer bir dakika icinde kaybolur.Onun kaybolmasını bekleyebilirsiniz veya enforcerden kurtulmak icin RELEASE komutunu kullanabilirsiniz.

/nickserv release nickname nickşifresi

Ornek:

/nickserv release Git Sohbetc

Access (erişim) listesinden yapılan girişlerde GHOST ve RECOVER komutlarında olduğu gibi, komut içerisinde nickname sifresini belirtmeye gerek yoktur.

16· Sahibi Bulunduğum Kanalları Nasıl Listeyebilirim? (LISTCHANS Komutu)

 

Nickname’iniz adına kayıt edilmiş olan tüm kanalların isimlerini ve toplam kanal adetinin bir listesini görmek için bu komutu kullanabilirsiniz.Services adminler, bir nickin kaydettigi tüm kanallari, nick belirtmek suretiyle görebilirler. Listchans komutunun kullanımı şu şekildedir ;

/ns listchans [ Nickname ]

Not : Bulunduğunuz nick’te iken ” Nickname ” kısmına bir şey yazmanıza gerek yoktur.Nickname belirterek kullanıcıların kayıt ettiği kanalları görebilme yetkisi Services adminlere aittir.Örnek; /ns listchans

-NickServ- Git nickinin kayitli kanal listesi:

-NickServ- #maraş

-NickServ- #şebnemferah

-NickServ- Liste sonu. (2 kanal kaydedilmis).

17 · Bir kullanıcının, Kullandığı Nickname’i NickServ’e identify edip etmediğini nasıl anlayabilirim? (STATUS Komutu)

 

Sohbetc IRC Sunucusunda kullanılan services’lerde kullanıcı nickname’leri için belirlenmiş erişim seviyeleri mevcuttur.Kulanicilar, kendilerinin ve diger kullanıcıların erişimlerini de izleyebilme hakkına sahiptir.Bu ayrıca onlara, bir kişinin o anda kullandığı nicki gerçekte identify ederek kullandığını mı, ya da identify etmeden mi kullanıyor olduklarını bilme imkani tanır.Komut su sekildedir:

/ns status Nickname

Not : Her komutta aralarında birer boşluk bırakmak kaydı ile 16 adet Nickname hakkında Status sorgulaması yapabilirsiniz.Daha fazla nick belirtilmesi durumunda kalanlar dikkate alınmayacaktır.NickServ bu komuta karşılık olarak 0’da 3’e kadar olan bir yanıt verecektir.Her sayı belli bir erişim düzeyini temsil etmektedir. Bu temsil düzeyleri şu şekildedir ;

*

0 Belirtilen Nickname online değil yada kayıtlı bir nick değil
*

1 Bu kullanıcı nickname’i identify etmemiştir
*

2 Bu kullanıcı belirtilen nickname’in access (erişim) listesinden giriş yapmıştır.
*

3 Bu kullanıcı belirtilen nick’i identify etmiştir.

Ornek:

/ns status Git

-NickServ- Git STATUS 3

Yazar hakkında

KraLaz administrator

Bir cevap yazın