Internet Haber

Microsoft’tan Cinsel Kelime Sınırlamasi

Microsoft‘un yeni arama motoru Bing‘deki cinsel içerikli aramalar sonuçsuz kalacaktır.

Bing, Microsoft’un büyük ümitler beslediği arama motoru. Yazılım devi arama motoru piyasasında çok güvendiği Bing’in ilk günlerinde elde ettiği kullanım oranlarından son derece memnun. İlk gün rakamlarına göre Yahoo’yu geride bırakan Bing, bazı kullanıcılardan da büyük beğeni toplamayı başardı. Fakat kullanımı yaygınlaştıkça ilginç noktalar da ortaya çıkmaya başlıyor.

Bunlardan biri Microsoft’un cinsel içerikli aramalarda bazı kısıtlamalara sahip olması. Pek çok arama motoru sadece yetişkinler için uygun olacak içerikleri filtreliyor ama Bing’in yaklaşımı biraz daha farklı Bing bu filtreyi kullanıcıya göre değil, ülkeye göre yapıyor. Örneğin Bing’de “Sex” kelimesi arandığında ABD ve pek çok Avrupa ülkesi için farklı sonuçlar görüntülenmesine rağmen, Hindistan, Endonezya, Arap ülkeleri, Malezya, Çin, Tayland ve Türkiye gibi bazı ülkeler de

“Sex araması cinsellikle ilgili açık içerik barındıran sonuçlar döndürebilir.Sonuç almak için arama terimlerinizi değiştirin” şeklinde bir metin geliyor ve sonuçlar görüntülenmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu