Internet Haber

iOS 8, 17 Eylül’de indir

ios 8
ios 8

Bugün tanıtılan iki yeni iPhone ile birlikte, eski iPhone sahipleri için de yeni iOS deneyiminin müjdesi verildi. Her sene olduğu gibi yeni telefonlarla birlikte yeni işletim sistemini sunan Apple, iOS 8’i Haziran ayında düzenlediği WWDC Geliştirici Konferansı’nda tanıtmış ve beta sürümünü geliştiricilere açmıştı. Çok sayıda yeniliği beraberinde getiren iOS 8, iPhone 6 ve iPhone 6+ (iphone 6 plus ) harici uyumlu Apple cihazlarına sahip kullanıcılara 17 Eylül’de açılacak.

iOS 8’in WWDC’de tanıtıldığı zaman sahip olacağı söylenen özellikler ise şu şekilde:

iOS 8’in ilk tanıtılan özelliği, interaktif bildirimler oldu. Herhangi bir uygulamayı kullanırken, başka bir uygulamadan gelen bildirimler, direkt olarak aşağı çekilip oradan cevaplanabiliyor. Bildirim Merkezi’ndeki “Cevapsız” bölümü de daha önce çıkan dedikodularda söylendiği gibi yeni güncellemeyle kaldırılmış.

Apple’ın Mail uygulaması da, son dönem modasına uymuş ve tamamen yeni bir görünüm kazanmış durumda. Mailbox’ın yakaladığı büyük başarının ardından, uygulamaya benzer bir tasarımla değiştirilen Mail uygulaması ile artık kolaylıkla gelen e-postaları etiketleyip, hiç açmadan arşivleyebiliyorsunuz. Bunları da tek bir parmak kaydırma hareketiyle yapıyorsunuz.

OS X Yosemite güncellemesinde bahsettiğimiz Devamlılık özelliği de doğal olarak iOS’e de geldi. OS X Mavericks ile iyileştirilmeye çalışılan iOS ve Mac OS X arasındaki entegrasyon, Devamlılık ile bir adım daha yükseliyor ve istediğiniz cihazda kaldığınız yerden, başka bir cihazda kullanıma devam edebiliyorsunuz. Bilgisayarınızı da telefon olarak kullanmanıza imkan sağlayan bu özellik ile, telefon masanızda kaldıysa ve siz yatakta bilgisayarınızla çalışıyorsanız, bir arama geldiğinde bilgisayarınıza da bildirim gelecek ve hiç kalkmadan Mac bilgisayarınız üzerinden bu aramaya cevap verebileceksiniz.

OS X Yosemite’ta gördüğümüz bir diğer gelişme de Spotlight aramasının daha merkezi ve kapsayıcı bir hal almasıydı. Aynısını iOS için de geçerli hale getiren Apple, Google Now benzeri bir aramayı iOS işletim sistemine kazandırmış durumda. Artık Spotlight araması ile yalnızca cihazınızda bulunan uygulamaları değil, AppStore uygulamalarını, iTunes’taki şarkıları, yol tariflerini, Wikipedia makalelerini de arayabileceksiniz.

Uzun zamandır kullanıcıların da beklediği daha iyi ve gelişmiş bir klavye ise iOS 8 ile sonunda telefon ve tabletlere geliyor. Apple’ın Quicktype adını verdiği klavye, daha iyi bir tanıma hizmeti sunuyor ve öncekine oranla çok daha iyi bir şekilde ne diyeceğinizi tahmin ediyor. Elbette kullandıktan sonra buna karar vereceğiz ancak umuyoruz yazım hatalarını azaltır.

iMessage da iOS 8 ile yeni özellikler kazandı. WhatsApp’tan alışık olduğumuz video ve ses gönderme gibi özellikler, iMessage’da da daha kolay kullanılır hâle getirilmiş durumda. Daha öncesinde iMessage ile ses göndermek için bir Sesli Not kaydetmeniz, sonrasında onu paylaşmanız gerekiyordu. WhatsApp’taki kolay ses gönderimi iMessage’a da geldi. Bu sesli mesajları da kilit ekranından, telefonu yukarı kaldırarak cevaplandırmak mümkün.

iOS 8 gelmeden önce, sağlık uygulamaları konusunda büyük beklenti oluşmuştu ancak WWDC 2014’te bu beklentinin karşılandığını söylemek pek mümkün değil. HealthKit ismi verilen uygulama, üçüncü parti uygulamaların elde ettiği verileri toplayarak, genel bir sağlık çizgisi çizecek ve size veri sağlayacak. Geçtiğimiz yıl tanıtılan M7 işlemci ile sağlık alanında da çalışacağını belli eden Apple’ın kendine ait bir akıllı sağlık cihazı olmadığı için şimdilik üçüncü parti uygulamalara bağlı kaldığı düşünülüyor. Tahminimizce, iPhone 6 ile tanıtılması muhtemel sensörlerden sonra bu uygulama da gelişecek ve Apple’ın kendi başına kullanımı sağlanacaktır.

iOS 8 ile tüm fotoğrafların, tüm cihazlarınızda olacağını vurgulayan Federighi, cihazınızın fiziksel olarak depolayabileceğinden daha fazlasına bulutta erişebileceğini söyleyerek fotoğraf konusuna girdi. Apple’ın iOS 8’de son dönemde iyice moda haline gelen fotoğraf düzenleme uygulamalarını örnek aldığını söyleyebiliriz. iOS’in kendi fotoğraf uygulaması üzerinden düzenlediğimiz fotoğraflar için çok daha fazla detay sunulmuş gibi görünüyor.

iOS 8’in getirdiği yeni özelliklerden birisi de Aile Paylaşımı oldu. 6 kişiye kadar oluşturulacak gruplar ile aynı takvim kullanılabiliyor ve tek bir hesap üzerinden alışveriş yapılabiliyor. Yani artık çocuğunuzun kredi kartınızı alıp da iTunes’tan alışveriş yapması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Böyle bir etkileşim gerçekleşirse, satın almak isteyen telefondan izin istenecek ve ebeveyne de bildirim gidecek.

Her iOS güncellemesinde gördüğümüz gibi Siri de iOS 8’den nasibini almış. Artık Shazam üzerinden şarkı tanıyabilecek olan Siri, iTunes’tan içerik satın alabilecek, yayınlanan dizi-filmlerden ses tanıma yapabilecek ve 22 yeni dil veya aksanı destekleyecek. Şimdilik bu dillere dair bilgimiz yok ancak olduğu gibi sizlerle paylaşacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu