Internet Haber

Google çapkınları yakacak

Google’ın yeni duyurduğu servisi, nerede olduğunuzu telefonunuz üzerinden haritada işaretliyor ve arkadaşlarınıza haber veriyor.

Google’ın bugün duyurduğu yeni servisi Google Latitude, Google Maps üzerinden konumunuzu paylaşmanıza olanak sağlıyor. Symbian işletim sistemli Nokia, BlackBerry, Windows Mobile işletim sistemli telefonlar gibi akıllı cihazların yeteneklerden faydalanan hizmet sayesinde, arkadaşlarınızın o anda nerede olduğunu görebilir, yer tarifi konusunda eşi bulunmaz yardımlaşmalar gerçekleştirebilirsiniz. Shiftdelete.net’in haberine göre iPhone ve bazı cep telefonu modelleri için de bu servisin kullanılabilir hale getirilmesi konusunda çalışmalar devam ediyor.

Peki sadece Google mı izleyecek?

Bu hizmet, birçok kişinin de aklında soru işareti bırakıyor. Kişinin o anda nerede olduğu bilgisinin, istenmeyen kişiler tarafından bilinmesi veya bu bilgilerin gizlice başkalarıyla paylaşılması konusundaki tereddütler, Google’ın yaptığı açıklama ile son buluyor.

Bugün duyurulan servisi, şu anda Amerika da dahil 26 ülke kullanabiliyor. Listelenen ülkeler arasında maalesef Türkiye bulunmuyor. Ancak, Google Türkiye ofisinin gayretleriyle kısa zamanda ülkemize de gelmesi muhakkak.

Servisten faydalanmak için google.com/latitude adresine girip, cep telefonu numaranızı yazmanız yeterli. İhtiyacınız olan yazılım, cep telefonunuza ücretsiz olarak gönderiliyor ve anında kullanmaya başlıyorsunuz.

Kıskanç Eşler de Kullanır mı?

Merak edilen kişinin o anda nerede olduğunu bilmek, birçok meraklı teknoloji tutkununun da düşlerini süslüyor. Bunlar arasında ilk sırayı meraklı ve kıskanç eşler alıyor. Servis sayesinde, nerede bulunulduğuna dair yalan söylemek çok daha zorlaşıyor.

Kaynak : Haberturk.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu