Internet Haber

Google, arama sonuçlarının tablo halinde getiren tertipli arama

Google Labs, yeni bir arama motorunu, daha doğrusu yeni bir arama tipini kullanılır hale getirdi. Google Squared, arama sonuçlarını karman çorman bir bağlantılar listesi halinde getirmek yerine, tertipli bir tablo halinde listeliyor.

Google Squared‘e bir anahtar sözcük, örneğin “domates” yazıldığında, karşınıza 6 sütundan ve 7 satırdan oluşan bir tablo geliyor. İlk sütunda sonuç adı, ikincide resim, üçüncüde ise aratılan şeyle ilgili olabilecek diğer veriler (örneğin domates örneğinde latince adı, fiyatı vb.) çıkıyor. Bu öğelerin üstüne tıklanarak, çekildikleri siteye gidilebiliyor

Aradığınız ilk ağızda bulunmazsa, başka sonuçlar içeren satırlar ekleyip, bu arada ilgisiz sonuçlar içeren satırları silebiliyorsunuz. Ayrıca, gerek Google’ın önerdiği, gerek kendi belirlediğiniz özellikleri içeren başka sütunlar eklemek de mümkün.
Google Squared aradığınız şeyi bulamazsa (ki, İngilizce’den başka dil bilmediği için çoğunlukla bulamıyor, üstüne gitmeyin çocuğun), aradığınız şeyle ilgili 5 arama sorgusu daha giriyorsunuz. Squared de bunlardan ortaya karışık yaparak, sonucun içlerinde olmasını umuyor.

Arama sonuçlarını haiz tablolar, daha sonra başvurmak üzere Google hesaplarında saklanabiliyor. Bu ve arama seçeneklerine, sonuçlarına, gösteriliş şekline yapılabilen müdahale, Squared’e bir “Arama 2.0” havası veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu