Internet Haber

Google 10 yaşında Google’nin doğuşu

Larry Page ve Sergey Brin Stanford’ta karşılaşır. (Michigan Üniversitesi mezunu olan 24 yaşındaki Larry bu okulu düşünmektedir; 23 yaşındaki Sergey ona okulu gezdirmekle görevlendirilir.) Bazı söylentilere göre, bu ilk buluşmada çoğu konuda farklı görüşlere sahiptiler Artık Stanford Üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde doktora öğrencisi olan Larry ve Sergey, BackRub adında bir arama motoru üzerinde birlikte çalışmaya başlar.BackRub bir yıldan uzun bir süredir Stanford sunucularında çalışmaktadır ve sonunda çok fazla bant genişliği kullanmaya başlar Larry ve Sergey BackRub arama motorunun yeni bir ad alması gerektiğine karar verir. Bir süre beyin fırtınası yaptıktan sonra, 1’i izleyen 100 sıfır ile temsil edilen matematik terimi “googol” üzerinde yapılan bir kelime oyunuyla Google adında karar kılarlar. Bu terimin kullanılması, web’de neredeyse sınırsız miktarda bilgiyi düzenleme misyonlarını yansıtmaktadır.

Sun’ın kurucu ortaklarından Andy Bechtolsheim henüz varolmayan bir kuruluş için 100.000 ABD doları tutarında bir çek imzalar; bu şirket Google Inc.’dir.Arama motoru analisti Danny Sullivan Google hakkındaki ilk raporu “Tıklamaların Sayımı ve Bağlantılara Bakış”ta, “Çoğu kullanıcının Google arama sonuçlarından memnun kalacağını düşünüyorum” sözleriyle dikkatleri çeker.Google, 232 Santa Margarita, Menlo Park’taki Susan Wojcicki’nin garajında çalışma alanını oluşturur.

Google, California’da şirket kuruluş kaydını yaptırır. Bundan kısa bir süre sonra, Larry ve Sergey yeni kurulan şirketin adına bir banka hesabı açar ve Andy Bechtolsheim’ın çekini bu hesaba yatırır.Larry ve Sergey ilk çalışanları olarak Craig Silverstein’ı işe alır. Craig, Stanford’ta arkadaş oldukları bir bilgisayar bilimleri mezunu öğrencidir.“PC Magazine” Google’ın “son derece alakalı sonuçlar getirme konusunda esrarengiz bir beceriye sahip olduğunu” bildirir ve 1998’in En İyi 100 Web Sitesi arasında tercih edilen arama motoru olarak Google’ı gösterir.Larry, taraftarları şirket haberleri konusunda bilgilendirmek için eGroups’ta “Google Friends Newsletter” adlı aylık bülteni yayınlamaya başlar (Google Grupları’nda halen yayınlanmaktadır).

Büyüyerek garaj ofisimizin dışına taşıyor ve yalnızca 8 çalışanımızla 165 University Avenue, Palo Alto adresindeki yeni yerleşim yerimize taşınıyoruz.Satışları idare etmek için bünyeye katılan Omid Kordestani, mühendislik alanı dışında işe alınan ilk personel oluyor.İlk basın bildirimizde, Sequoia Capital ve Kleiner Perkins’den yuvarlak olarak 25 milyon dolar duyuruluyor; John Doerr ve Michael Moritz yönetim kuruluna katılıyor. Bildiride, Moritz’in “Googlecılar”ı “Google’ı kullananlar” olarak tanımladığı tırnak içine alınıyor.Googlecılar’ın bir karavana doluşup Tahoe, Calif’e doğru yola çıktığı gün, şirketimizin tarihindeki ilk kayak gezisi gerçekleşiyor. “Kış gezisi” geleneğimiz o günden bu zamana büyüdü ve örneğin 2008 yılında, Zürih’teki Googlecılar kayak yaparken, California’dakiler Disneyland’a gitti.işte googlenin yaşama başlangıçı boyle oluyor makalenin hepsini görmek için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. ya ben normal gooogle diyom bana googlenin doğuşunu veriyo yaaaaaa

  2. Sen bi kere ne aradigini okuyacak kadar yoksun ki. Konu zaten googlenin dogusu.

    Normal googlede de nedir. Google.Com ana sitesidir. Türkyiye sitesi google.com.tr dir.

    Ne aradigini bilmezsin bide yorum yaparsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu