Program Indir

Firefox 4 Ücretsiz indir

GezinmekDAHA KOLAY

Şahane Çubuk

Sevdiğiniz sitelere çabucak ulaşın; adreslerini hatırlamasanız bile. Terimlerinizi konum çubuğuna (Şahane Çubuk) yazdığınızda otomatik tamamlama işlevi tarama geçmişinizde, yer imlerinizde ve açık sekmelerinizde bulunan uygun sonuçları karşınıza getirecektir. Şahane Çubuk, siz onu kullandıkça alışkanlıklarınızı öğrenir, tercihlerinize uyum sağlar ve daha başarılı sonuçlar önerir. Ayrıca, sonuçlar üzerinde (gizlilik ayarları da dahil) daha fazla denetim sahibi olmanız için onu güncelledik ve ihtiyacınız olan sayfayı daha çabuk bulmanız için performansını artırdık.

İlgili Makaleler

Geliştirilmiş Arayüz

Web’de gezintinizi kolaylaştırmak ve verimini artırmak için sürekli yeni yollar düşünüyoruz. En son yeniliklerimiz için okumaya devam edin:

Sekmeler Tepede

Ziyaret ettiğiniz sitelerin içeriğine daha rahat odaklanmanız için, sekmeler artık Şahane Çubuk’un üstünde yer alacak.

Firefox Düğmesi (Windows ve Linux)

Tüm menü öğelerinizi kolayca erişebileceğiniz tek bir düğmede topladık.

Yer İmi Düğmesi

Yer imlerinizi tek bir düğmeyle yönetin. Kafanız karışmadan sevdiğiniz bağlantılara ulaşın.

Basitleştirilmiş Tazele/Durdur Düğmesi

Şahane Çubuk’unuzda sayfaları yüklemeyi durdurmak ve tazelemek için artık tek ve basit bir düğme var.

Giriş Sayfası Düğmesi

Giriş Sayfası düğmesi arama alanının sağ tarafına taşındı.


Sekmeler

Birden fazla sitede aynı anda, basitçe ve kolayca gezin. Her yeni site yeni bir sekmede görünür (yeni bir pencerede değil) ve tek tıklamayla erişilebilir.

Uygulama Sekmeleri

Sürekli açık tuttuğunuz sekmeleri (örn. web posta) sekme çubuğunuzdan kurtarın; onlara tarayıcınızda kalıcı bir yer ayırın.

Kapatılan Sekmeleri ve Pencereleri Yeniden Açma

Bir sekmeyi veya pencereyi yanlışlıkla kapatırsanız, tek bir tıklamayla yeniden açabilirsiniz. Geçmiş menüsünden “Yeni kapatılan sekmeler” veya “Yeni kapatılan pencereler”e girip, yeniden açmak istediğiniz sekme veya pencereyi seçmeniz yeterli.

Sekmeye Geçme

Yeni bir sekme açarken veya Şahane Çubuk’a bir şeyler yazarken, Firefox o sitenin zaten açık olup olmadığını kontrol edecektir. Açıksa mevcut sekmeye yönlendirileceksiniz, böylece aynı sekmeyi tekrar açmanıza gerek kalmayacak.

Kolay Kaydırma

En sevdiğiniz 20 sayfayı aynı anda açık tutmak hoşunuza mı gidiyor? Bu yeni özellik, sekmeler arasında kolayca gezinmenizi sağlayarak tüm sekmeleri görmenizi ve istediğinize çabucak ulaşmanızı kolaylaştıracak.

Sekmelerinizi Panorama ile Düzenleyin

Açık sekmeleriniz çok mu fazla? Tarayıcınızı sekme kalabalığından kurtarın! Panorama, sekmelerinizi sürükleyip bırakarak yönetilebilir gruplara ayırmanıza olanak tanır. Grupları organize edebilir, isimlendirebilir ve görsel bir şekilde sıralayabilirsiniz. Panorama’yı kullanmaya başlamak için, Gezinti Araç Çubuğu’nuzu özelleştirirken Sekme grupları simgesini seçin veya herhangi bir sekmeye sağ tıklayıp Gruba taşı’yı seçin.


Senkronize Olun

Sync, masaüstü ve mobil Firefox’larınızı kusursuzca birbirlerine bağlayarak, hangi aygıtı kullanırsanız kullanın, tarama geçmişinize, parolalarınıza, yer imlerinize ve hatta açık sekmelerinize erişmenizi sağlar. Mobil aygıtınızı ilk çalıştırdığınız gün yılların birikimi tarama geçmişinize ulaşabilir ya da masaüstünüzde kaydettiğiniz parolaları cep telefonunuzda form doldururken kullanabilirsiniz. Artık masaüstü bilgisayarınızda web’de sörf yaparken kalkıp gidebilir, açık sekmelerinizi aynen bıraktığınız şekilde cep telefonunuzda bulabilirsiniz. Web’de gezinmek artık asla eskisi gibi olmayacak!

Parola Yöneticisi

Sevdiğiniz siteleri her ziyaretinizde parolalarınızı hatırlamaya çalışmaktan ve yeniden yazmaktan bıktınız mı? Firefox yanınızda! Bir siteye ilk oturum açışınızda size parolayı hatırlamak isteyip istemediğiniz sorulacak, sonraki girişleri ise Firefox halledecek.

Form Tamamlama

Çevrimiçi bir formda adresiniz gibi bilgileri doldururken, Firefox diğer formlardaki benzer alanlara girdiğiniz yanıtları temel alarak her alan için size hazır bilgiler önerecektir. Aynı yanıtları tekrar tekrar yazmaktan bıktınız mı? Formları doldurmak artık sadece birkaç saniyenizi alacak!


Kolay Arama

Web devasa bir yer, ama Firefox aradığınız her şeyi bulmanız için yardıma hazır.

Bütünleşik Web Araması

Konum çubuğunuzun hemen sağında yer alan arama kutusuyla web’de arama yapmak çok kolay. Tercih ettiğiniz arama motorunu seçin ve aranacak terimleri kutuya yazın. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa kutu genişliğini de artırabilirsiniz.

Arama Önerileri

Arama çubuğuna yazmaya başlayın, o da size önerilerin olduğu bir açılır menü ile yardımcı olsun. Ayrıca arama çubuğunu hesap makinesi, dönüştürücü ve daha fazlası olarak da kullanabilirsiniz.

Yüzlerce Arama Motoru

Ön tanımlı arama seçenekleri listesinden istediğinizi seçin veya aramaya ilişkin pek çok eklenti için “Arama motorlarını yönet”i seçin.

Akıllı Anahtar Kelimeler

Akıllı anahtar kelimelerle web’i rekor sürede arayın. Birkaç tıklamayla arama motorlarına anahtar kelimeler atayabilir, ardından sadece konum çubuğuna anahtarınızı ve aramak istediğiniz kelimeleri girebilirsiniz. Örneğin Amazon.com’a “kitap” anahtarını atadıktan sonra “kitap harry potter” yazarak Amazon ana sayfasında oyalanmadan sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Konuma Duyarlı Gezinme

Yol tarifine veya bir restoranın yerini bulmaya mı ihtiyacınız var? Firefox sitelere nerede bulunduğunuzu bildirebilir, böylece size en uygun ve kullanışlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Tarayıcınız sizin izniniz olmadan konumunuzu asla paylaşmayacaktır; gizliliğiniz her zaman önceliğimizdir.


Oturum Kurtarma

Oturum Kurtarma, pencereleriniz ve sekmelerinizin yanı sıra girmiş olduğunuz metinleri ve süren indirmeleri de geri getirir. Bir eklenti veya yazılım güncellemesi yükledikten sonra hiçbir şeyi kaybetmeden tarayıcıyı yeniden başlatabilirsiniz. Üstelik bilgisayarınızdaki Firefox beklenmeyen bir şekilde kapanırsa verilerinizi kurtarmak ve attığınız adımları tekrarlamak için vakit kaybetmeniz gerekmez. Bir e-posta yazıyorsanız, kaldığınız yerden devam ederseniz; hem de bir süre öncesinden değil, kaldığınız son kelimeden.

Yazım Denetimi

Dahili yazım denetçisi web sayfalarında doğrudan çalışır ve yazdığınız blog yazılarını ya da e-postaları denetler. Artık yazım hataları için endişelenmenize gerek yok. (Henüz Türkçe için mevcut değildir.)


Organize Olun

Web’de sizi bekleyen bir sürü muhteşem şey var. Firefox, yolunuzu kaybetmemeniz için size pek çok özellik sunuyor.

Tek Tıkla Yer İmleri

Yer imlerinizi ister gelişigüzel ister adamakıllı düzenleyin. Konum çubuğunun sonundaki yıldız simgesine tek tıklamayla site yer imlerine eklenir. İki tıklamayla siteyi nereye kaydedeceğinizi ve etiketleyip etiketlemeyeceğinizi seçebilirsiniz. Yer imlerine eklediğiniz siteleri erişimi kolay klasörlerde saklayın ve konularına göre düzenleyin (“iş arama” ya da “alışveriş” gibi). Konum çubuğuna etiket, sayfa ya da yer imi adı yazarak yer imlerinizi bir çırpıda bulun. Konum çubuğunda etiket ve yer imi adlarını kullandıkça sistem sizin tercihlerinize daha çok uyum sağlar.

Etiketler

Siteleri size anlamlı gelen isim veya kategorilerle etiketleyin. Örneğin, hem www.sohbetc.org hem de www.mircclub.org sitelerine “mirc indir” etiketini verebilirsiniz. Konum çubuğuna “mirc indir” yazdığınızda, iki site de sonuçlarda gösterilir. Bir sitenin birden çok etiketi olabilir ve oluşturabileceğiniz etiketler için sayı sınırı yoktur. Bir sitenin tam adını hatırlamayabilirsiniz, ama etiketler sayesinde onu kolayca bulma imkanınız olacaktır.

Kütüphane

Tarayıcınızı hayal edebildiğiniz kadar verimli kılın. Tarama geçmişiniz (gezdiğiniz sitelerin tümü) ve yer imleriniz (kaydettiğiniz sitelerin tümü) kolayca aranıp düzenlenebilecekleri Kütüphane’de saklanır. İsterseniz, sık yaptığınız aramaları, yer imleri listeniz ve geçmişiniz genişledikçe güncellenen akıllı klasörlere de kaydedebilirsiniz.


Ara ve Bul

Arama özelliği basit bir tuş kombinasyonuyla karşınıza gelir. Açık bir web sayfasında istediğiniz bir kelime ya da tümceciği arayabilirsiniz. Arama özelliğini kullanmadan önce istediğiniz metni işaretlerseniz, arayıcı seçiminizle doldurularak açılır. Aranan terimin tüm örneklerini bir seferde görebilir veya sayfadaki kelimenin örneklerini tek tek görmek için geri ya da ileri gidebilirsiniz.

RSS Beslemesi Okuyucu

En yeni haberleri ve yenilikleri bir araya getirmek için saatlerinizi mi harcıyorsunuz? Bunun yerine araç çubuğunuza bir RSS beslemesi simgesi ekleyin ve beslemeleri çevrimiçi bir web servisi, istemci taraflı bir besleme okuyucu veya Firefox Canlı Yer İmi aracılığıyla takip edin.

İndirme Yöneticisi

Dosyaları sorunsuzca ve güvenli şekilde indirin! Duraklatma ve devam ettirme özelliği sayesinde indirmelerinize istediğiniz an devam edebilirsiniz. Örneğin, büyük bir dosyayı indirirken otobüsü kaçırmak üzere olduğunuzu fark ederseniz indirmeyi duraklatın ve daha sonra kaldığınız yerden devam edin. Devam etme işlevi sisteminiz çökerse veya yeniden başlatılması gerekirse de çalışır. Yönetici, indirme sürecinizi gösterir ve dosyaları isimlerine veya indirdiğiniz web adresine göre aramanızı da sağlar.

Çevrim Dışı Tarama

Bilgisayarınız internete bağlı olmasa bile bilgileriniz parmaklarınızın ucunda. Belli siteler uygulamaların (örneğin web tabanlı e-postanızın) çevrim dışı da kullanılabilmesine izin verebilir.

Tam Yakınlaştırma

Küçük yazıları ve resimleri daha büyük görmek mi istiyorsunuz? Yeni yakınlaştırma özelliği, web sayfalarındaki ayrıntıları daha yakından görmenize olanak tanır. Sayfalar, tüm öğeleri aynı düzeyde değiştirilerek, eşit şekilde ölçeklenecektir.

Yüksek PERFORMANS

Süper Hızlı

Daha hızlı başlangıç süreleri, hızlı grafik yorumlama ve geliştirilmiş sayfa yükleme hızı ile, Firefox 4 anında fark edeceğiniz ciddi performans geliştirmeleriyle dolu. Compartment’ları bütünleştirmeden JavaScript nesnelerini daha verimli yönetmeye, ECMAScript5’i desteklemeden yeni JägerMonkey JavaScript motorunu geliştirmeye dek, şu ana kadarki en güçlü Firefox’u yaratmak için sahne arkasında çok çalıştık.

Çökme Koruması

Adobe Flash, Apple QuickTime veya Microsoft Silverlight yan uygulamalarından biri çöktüğünde Firefox kesintisiz gezinme imkanı sağlar. Bu sık kullanılan yan uygulamalardan biri çöker ve kilitlenirse Firefox’un geri kalan kısımlarını etkilemeyecek. Üstelik, yan uygulamayı yeniden başlatarak tekrar denemek için sayfayı tazelemeniz yeterli olacak.

Gerçek Dünya Performansı

Süper hızlı bir JavaScript motoruna sahip olmak kesinlikle önemli, ama bu değişiklikler çoğunlukla milisaniyelerle ölçülebildiği için, bazen asıl önemli olan şey, tarayıcıyı gerçekten kullanırken nasıl hissettirdiğidir. İşte bu yüzden Firefox’u sürekli olarak web’i kullanma alışkanlıklarınız için de optimize ediyoruz. Örneğin, yeni sekmeler daha hızlı açılıyor ve Şahane Çubuk sonuçları daha da hızlı gösteriliyor. Sonuçta önemli olan, sizi, gitmek istediğiniz yere en hızlı ve en kolay şekilde ulaştırmak.

Web’de 3B

WebGL, 3 boyutlu grafikleri Firefox’a getirerek, web’e yönelik capcanlı oyunlar, yeni görselleştirme türleri ve deneyimler yaratmaları için geliştiricilere yeni bir kapı açıyor.

Donanım İvmelenmesi

Windows’ta Direct2D ve Direct3D ile Mac’te OpenGL’in avantajlarından yararlanan yeni katman tabanlı grafik sistemi sayesinde, videolar ve web içeriklerinde süper hızlı grafik ivmelenmesini yaşayın.

Gelişmiş GÜVENLIK

Anında Web Site Kimliği Tanıma

Alışveriş yapmadan önce sitenin yasallığından fazlasıyla emin olmak mı istiyorsunuz? Sitenin simgesine tıklayarak anında kimlik bilgisi özetini görün. Bir kere daha tıklayıp daha derine inin: Siteyi kaç kere ziyaret ettiniz? Parolalarınız kaydedildi mi? Şüphelendiğiniz siteleri denetleyin, böylece sahtekârlıklardan uzak durun ve sitenin göründüğü gibi olduğundan emin olun.

İçerik Güvenliği İlkesi

Firefox’un İçerik Güvenliği İlkesi, sitelere hangi içeriğin yasal olduğunu doğrudan tarayıcıya bildirmeleri için bir mekanizma sunarak çapraz site betiği saldırılarını durdurmak için tasarlanmıştır. Tarayıcı, site tarafından onaylanmayan içerikleri devre dışı bırakarak işlem sırasında sizi korur.

Kişisel Güvenlik Ayarları

Firefox’un bir siteyi ne kadar ince eleyip sık dokuyacağını siz belirleyebilirsiniz. Hatta sorgulamaya gerek duymadığınız siteler için istisnalar belirleyebilirsiniz. Tamamen size ait bir web deneyimi için parola, çerez, resim yükleme ve eklenti kurma ayarlarını özelleştirin.

Ebeveyn Denetimleri

Windows 7’de yaptığınız ebeveyn denetimi ayarlarını anında Firefox’a uygulayarak istenmeyen indirmeleri ve daha fazlasını durdurun.

Güvenli Güncellemeler

Firefox eklentileri, üçünti parti yazılımları ve Persona’ları yüklemeden veya güncellemeden önce güvenli bağlantı denetimi yapar.

Eski Yan Uygulama Tespiti

Yan uygulamalar, Adobe Systems veya Apple gibi şirketler tarafından video, animasyon ve oyunları çalıştırmak için geliştirilen küçük üçüncü parti yazılımlardır. Bunlar güncellenmediğinde ciddi güvenlik riskleri oluşturabilirler, bu yüzden güncel kalmanızı sağlamak amacıyla basit bir araç geliştirdik.

Güçlü KIŞISELLEŞTIRME

Eklenti Yöneticisi

Eklenti Yöneticisi, Firefox’u terk etmeden eklentileri keşfetmeniz ve yüklemeniz için yeniden tasarlandı. Seçiminizde yardımcı olmaları için eklenti puanlarına, tavsiyelerine, açıklamalarına ve resimlerine göz atın. Eklenti Yönetici’niz birkaç basit tıklamayla üçüncü parti yan uygulamaları görmenize, yönetmenize ve devre dışı bırakmanıza dahi olanak tanıyor. Yönetici bölmesini her açtığında yüklü eklentileriniz otomatik olarak denetlenip güncelleniyor.

Persona’larla Firefox’unuzu Güzelleştirin

Persona’larla Firefox’unuzun görünümünü istediğiniz gibi değiştirin: Dünyanın her yerindeki kullanıcılar tarafından yaratılan binlerce kurulumu kolay temayı beğenmezseniz kendiniz de yapabilirsiniz! Tek bir tıklamayla tarayıcınızı basit tasarımlardan renkli dokulara, Harry Potter’dan Bob Marley’e dek pek çok şeyle süsleyebilirsiniz. Add-ons Manager screenshot

Özelleştirilebilir Arayüz

Herkes web’de kendi istediği gibi gezinmeyi sever. Bu yüzden Firefox arayüzünü tam istediğiniz şekle sokmanız için özelleştirmenizi çok kolaylaştırdık: İnternet deneyiminizi değiştirmek için düğmeleri ve alanları düzenleyin, yerlerini değiştirin, ekleyin veya çıkarın. Başlamak için gezinti araç çubuğuna sağ tıklayıp Özelleştir’i seçmeniz yeterli.

Eklentilerin Ötesinde

Eklentiler özelleştirmenin köşe taşıdır, ama Firefox’u kendi tarzınızla bütünleştirmek için elinizde yalnızca onlar yok. Yeni arama motorları ekleyebilir, araç çubuğu tercihlerini değiştirebilir, tarayıcınızın gezinti düğmelerinin boyut, şekil ve tarzlarını değiştirebilir, daha pek çok değişiklik yapabilirsiniz. Ekstra tercihler sayesinde, bir web sayfasındaki e-posta adresine tıkladığınızda açıklacak bir web posta istemcisi (örneğin Gmail) belirleyebilir ya da karşılaştığınız blog’lar için bir RSS okuyucu kurabilirsiniz.

Kişiselleştirmenin Yüz Binlerce Yolu

Tarayıcınızın sizin istediğiniz şekilde çalışması için indirip kurabileceğiniz küçük yazılımlar olan binlerce Firefox eklentisi ile sınırları aşın. Tarayıcınızın rahatlığı içinde çevrimiçi açık artırmaları yönetin, dijital fotoğraflarınızı yükleyin, hava durumunu görün ve müzik dinleyin.

En Yeni TEKNOLOJILER

En Yeni Web Teknolojileri

Webmaster’lar ve site geliştiricileri Firefox’un yeni ve geliştirilmiş işlevlerini çok sevecek. Gelişmiş içerik ve uygulamalar yaratmak sizi heyecanlandırıyorsa, Firefox, seçebileceğiniz en iyi tarayıcı.

Formlar Terfi Ediyor

Can sıkıcı form uygulama geliştirmesi artık geçmişte kaldı. Liste öznitelikleri ve HTML doğrulaması gibi tümleşik Firefox özellikleri, size ihtiyacınız olan araçları sunuyor.

WebM ve HD Video

HTML5 video standartlarının öncüleinden biri olarak, Firefox, WebM biçimini de destekliyor. Böylece HD kalitesindeki açık videoları da izleyebileceksiniz.

Ayrıştırıcı

Firefox, HTML5 uyumlu bir ayrıştırıcı içeriyor. Üstelik, ayrıştırma algoritmasını kendi işlemcisinde çalıştırarak performansı da artırıyor.

IndexedDB

Firefox, geliştiricilerin tarayıcıda yerel depolamayı test etmeleri için IndexedDB’nin ilk sürümlerinden birini içeriyor.

Yeni Nesil Grafikler

İnanmak için görmek gerek. Güncellenen grafik motorumuz sayesinde, metin ve grafiklerin yorumlanması, SVG ve Canvas’lar da dahil olmak üzere eskisinden daha hızlı ve keskin. Firefox, renklerin aynen veri içinde belirtildiği gibi görünmesi için resimlere (örneğin dijital fotoğraflara) otomatik olarak renk düzeltmesi uygular.

Geliştirilmiş Dosya API’ı

Dosya yükleme denetimi eklenen .click() desteği, .slice ve dosya API adresleri sayesinde Firefox, geliştiricilerin dosya yükleme deneyimini daha iyi özelleştirmelerine olanak tanıyor.

CSS3 ile Sayfa Stilleri

Desteklenen border-radius, box-shadow ve diğer geçiş ve dönüşümler gibi yeni CSS3 özellikleri, web sayfalarına zarif animasyonlar eklemeyi kolaylaştırıyor.

Ses API’ı

Firefox multimedyanın web’le bütünleşme yolunu değiştiriyor. HTML5, geliştiricilerin JavaScript kullanarak ses verilerini okumalarını ve yazmalarını kolaylaştırıyor. Muhtemeşen sesler yaratabilmeniz için ham ses verisini ortaya çıkarıyoruz!

Çoklu Dokunma Desteği

Firefox artık Windows 7 için çoklu dokunma desteğine sahip. Böylece, tarayıcınızla yepyeni bir yolla etkileşime geçebileceksiniz.

Web Konsolu

Son teknoloji sitelerin nelerden oluştuğunu bilmek ister misiniz? Firefox, bu deneysel analiz aracıyla, dinmaik web sayfalarının sahne arkasına göz atmanızı sağlıyor.

mozilla-europe.org sayfasından alıntı yapılmıştır. Kullanıcıları tam bilgilendirme amaçlıdır. MirccluB.Org Blog sayfanız.   Firefox 4  Ücretsiz indirmek için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu