Internet Haber

Facebook | Twitter | Google de vergi döneminde sona yaklaşıldı

google

1 milyar dolarlık online reklam pazarına el atan Maliye’nin dünya devi arama motorları ve sosyal medya mecralarının vergi vermesi için başlattığı çalışma son aşamaya geldi. “Google, Twitter, Facebook” gibi dünya devleri bundan sonra Türkiye’de kazandıklarının vergisini de Türkiye’ye ödeyecek. Düzenlemeyle Maliye’nin kasasına 100 milyon liralık ek vergi gireceği belirtiliyor.

facebookTüm dünyada büyüyen internet pazarı, Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolarlık on-line reklam pazarına hükmediyor. Ancak, bu şirketleri, Türkiye’den kazandıkları bu paraya karşın, vergi vermekten kaçıyorlar. Yaklaşık 2 aydır Twitter, Google ve Facebook gibi şirketlere ilişkin çok ciddi bir araştırma içine giren Maliye Bakanlığı dünyadaki örnekler ve çifte vergilendirme konusunun da masada olduğu çalışma başlattı. Edinilen bilgiye göre, bu çalışma, son aşamaya geldi. Maliye Bakanlığı bünyesinde kurulan ekip, çalışmanın ardından önümüzdeki günlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e detaylı bir sunum yapacak. Bakan Şimşek de gerekli değerlendirmelerin sonrasında raporu ve yapılacak yasal düzenlemeyi önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sonra da kamuoyuna açıklayacak. Peşinden de 100 milyon liralık online vergi pastasının Hazine kasasına aktarılmasının zemini de hazırlanmış olacak.
“TÜRKİYE’DEN KAZANAN VERGİSİNİ DE TÜRKİYE’YE ÖDEYECEK”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolarlık online reklam pazarının olduğunu ve burada dönen paranın yaklaşık yüzde 70’inin vergisiz bir şekilde yurtdışına çıktığını söyledi. Çalışmanın sonuna geldiklerini belirten Şimşek, “” açıklamasında bulunmuştu.
“BİR KURUŞ VERGİ ÖDEMİYORLAR”

twitUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da Twitter’ın Türkiye’de yasal bir zemininin olmadığını söyleyerek “Bu kuruluşlar Türkiye’den ciddi para kazanıyorlar. Ama Türkiye’ye bir kuruş vergi ödemiyorlar” demişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu