ChanServ Komutlari

Bu sayfamızda nickinizi başarılı bir şekilde kayıt etmiş olmanız ve /identify şifreniz komutuyla başarılı bir şekilde nickinizi nickserv veritabanına sorunsuz bir şekilde tanıtmış olduğunuzu var sayarak hazırlanmıştır.

ChanServ size bir kanali kendi adiniza kaydetme ve onu yonetme imkani saglar. ChanServ cogu zaman kotu niyetli kullanicilarin kanalinizi elegecirmelerini, ornegin kanalda sadece belirli bir listedeki kisilerin op olmalarina izin vererek engeller.

Tabi kanalımızı güvenli kılabilmek için ilk olarak kanalımızı kayıt etmemiz gerekmektedir. Bir kanal 21 gün süre ile Access listesinde yer alan her hangi bir kullanıcı o kanala girmezse kanal düşer ve yeni kullanıcılar o kanalı kayıt etme şansını bulurlar. Şimdi Chanserv ve komutlarınıa bakalim..

1 · Nasıl Kanal Kayıt (Register) Ederim?

Bir kanalı kayıt etmemiz için öncelikle o kanala girip @ (opertor) olmamız gerekmektedir. Kanalın kesinlikle kayıtsız olması gerekmektedir. Çünkü kayıtlı kanalları hiçbir şekilde başka birisi tekrardan kayıtlayamaz.

Kanalı kayıt etmemiz için gereken komut;

/cs register #kanal şifre Açıklamanız

Örnek; “Kanalımın ismi Sohbetc, şifresi; 123456789 ve Açıklaması da; Türkiyenin en büyük Chat ortamı.” Olsun istiyorum komut olarak:

/cs register #Sohbetc 123456789 Türkiyenin en büyük Chat ortamı

Burada; “Kanalımın ismi Sohbetc, şifresi 123456789 ve açıklaması da, Türkiyenin en büyük Chat ortamı” olmuştur.

Kanal adı nedir ?

Kanal adı userların /join #kanaladi komutuyla giriş yapabilecekleri ortamdır.

Şifre nedir ?

Kanalımızı kötü niyetli kullanıcılardan korumamız için elbette bir şifreye ihtiyacımız vardır. Şifremiz kolay tahmin edilemeyecek (telf numaramız, Adımız) metinlerden oluşmalıdır. Güvenlik açısından şifremize renk verebiliriz.

Açıklama Nedir ?

Kanalımıza info çekildiğinde Açıklama kısmında yer alan metindir. Bu metine renk verebilir, Şekiller yapabiliriz. İrc ortamındaki her harfi rakamı ve diğer simgeleri kabul edecektir.

 

2 · Kendinizi kanal sahibi olarak ChanServ’e (identify etmek) nasıl tanıtırsınız?

Identify komutu ile kendinizi kanal sahibi olarak tanıtabilir,kanal ile ilgili her türlü komuta erişim kazanabilir, levels ayarlarını yapabiliriz. Ayrıca bu komut ile birden fazla kanal founder(kurucu) erişimine sahip kullanıcı olabilir.

Kanal şifrenizi kesinlikle kimse ile paylaşmamalısınız, kanal şifresine sahip olan bir kullanıcı kanalınızı identify ederek founder (kurucu) erişimi kazanabilir ve kanal şifresi ve sahibi dahil her türlü opsiyonu değiştirerek kanalı elinizden alabilir. Buna rağmen kanal şifresini bir başkası ile paylaşmak istiyorsanız, kanalın elinizden alınması durumunda tüm sorumluluğun size ait olacağını unutmayınız.

Insanlarin kazara şifrelerini açık bir kanalda göstermeleri veya komuta ” / ” işaretiyle baslamayı unutarak özelde yazmaları, cok sık rastlanan bir olaydır.Bu yüzden, kanalınızı veya nickinizi identify ederken cok dikkatli olmanızı oneririz.

Komut olarak kullanım şekli;

/cs identify #kanal şifre

/identify #kanal şifre

/msg chanserv identify #kana şifre

Örnek; /cs indentify #Sohbetc 123456789

3 · Kanalımın şifresini unuttum, Ne yapabilirim? (Sendpass Komutu)

Sendpass komutu kayıtlı bir kanalın şifresi unutulduğu durumlarda kanal sahibinin kanal şifresini email adresine isteyebilmek için kullanılan oldukça işe yarar bir komuttur. Bu komut sadece kanal founder’ı tarafından kullanılabilir,bu nedenle kanal sahibinin kendi nickini nickserv’e tanıttıktan (identify) sonra bu komutu kullanabilir.

Dikkat edilmesi gereken nokta kanal şifresinin kanal ile ilişkilendirilmiş maile değil , kanal sahibi olarak görünen Nickname’in mail adresine yollanacağıdır. Sendpass komutunun kullanımı şu şekildedir ;

/cs sendpass #kanaladı

Örnek;

/cs sendpass #Sohbetc

4 · Nasıl Kanalımın Kaydını düşürebilirim? (Drop Komutu)

Drop komutu kayıtlı bir kanalın kaydını düşürmek için kullanılır.Bir kanalın kaydı bir kere düşürüldümü, artık başka kullanıcılar tarafından tekrar kayıt edilebilir hale gelir.Kanalın kaydının düşürülebilmesi için kanal kaydı düşürülecek kişi tarafından kanal şifresi kullanılarak identify edilmelidir.Drop komutunun kullanımı şu şekildedir ;

Öncelikle yukarda da belittiğim gibi;

“/cs identify #kanaladı şifre” yaparak kanala en yüksek düzeyde erişim kazanmalı ve sonra ;

“/cs drop #kanaladı şifresi” komutuyla da kanal chanserv veritabanından kaldırılmalıdır.

Örnek;

/cs identify #Sohbetc 123456789 ardından;

/cs drop #Sohbetc 123456789

5 · SET komutu ve Opsiyonları

Set komutu Kanal Sahibine (Founder) kanal ile ilgili opsiyonları ve diğer bir takım bilgileri ayarlamak için izin veren bir komuttur.Bu komutu kullanmadan önce kanal sahibi Identify komutu ile kendisini Chanserv’e tanıtmalıdır.

Bir kanal kayıt edildiği sırada varsayılan olarak Set komutuna erişim sadece Kanal founderına aittir.Ilerleyen kısımlarda Levels komutu sayesinde bu komuta başkalarının da erişiminin nasıl sağlanabileceğini öğrenebilirsiniz.Set komutunun genel kullanımı aşağıdaki gibidir ;

/cs set #Kanaladi Opsiyon Parametre

Set komutu ile kullanabilecek Opsiyonlar aşağıdaki gibidir.

Founder ; Kanal Sahibini değiştirmek için kullanılır

Successor ; Kanal Successor’unu belirlemek için kullanılır. Successor kanal founderinin nicki droplandığında kanalın devredileceği kişidir.

Password ; Kanal şifresini değiştirmek için kullanılır

Desc ; Kanal açıklamasını değiştirmek için kullanılır

Url ; Kanal ile bir URL adresini ilişkilendirmek için kullanılır

Email ; Kanal ile bir E-posta adresini ilişkilendirmek için kullanılır

Entrymsg ; Kanala giren kullanıcılara Notice uyarısı şeklinde gönderilecek olan mesajı belirlemek için kullanılır

Keeptopic ; Kanala yazılan bir topicin kanaldan son kullanıcı ayrıldıktan sonra dahi hatırlanması için kullanılır

Topic ; Topic sadece /cs topic komutu ile ilişkili olarak değiştirilebilir

Mlock ; Kanal modlarını kilitlemek yada serbest bırakmak için kullanılır

Private ; Kanalın List komutundan sonra çıkacak listede görüntülenmesini gizlemek için kullanılır

Restricted ; Kanala sadece access’i (yetkisi) olanların girmesini sağlamak için kullanılır

Secure ; ChanServ’un guvenlik ozelliklerini acar/kapar.SECURE aktifken, kanala sadece kayitli nick’li kullanicilar kendilerini “IDENTIFY” komutu ile NickServ’e tanittiktan sonra girebilirler.

Secureops ; Bu ozellik aktifken kanalin erisim listesinde olmayan kullancilar op alamazlar.

Leaveops ; Kanal boşken kanala giren ilk kullanıcı Op statusu alır

Opnotice ; Bu opsiyon acikken, ChanServ kanala bir notice gönderecektir. Bu metinde OP ya da VOICE ve benzeri komutlarin bir kullanici icin kullanildiklari belirtilir.

Enforce ; Auto-op ve Auto-voice statulerinin değiştirilmesini engeller

 

Founder

Sahibi bulunduğunuz bir kanalın Founder’ını değiştirmek istiyorsanız,kendinizi /cs identify #kanal şifre komutu ile kanal sahibi olarak tanıttıktan sonra,aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

/cs set #kanal founder Nick

” #Kanaladı ” sahibi bulunduğunuz kanalın adı , ” Nick ” ise kanalın yeni sahibi olarak atanacak nick olmalıdır.Unutulmaması gerekn nokta ; Kanal sahibi olarak atanacak yeni nickin kaydının başarılı bir şekilde bitirilmiş olması gerekmektedir. Aksi taktirde founder değiştirme işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Örnek ; /cs set #Sohbetc founder Git

 

Password

Kullanicinin kanalin sahibi olarak taninacagi sifreyi belirler.

/cs set #Kanaladı Password Yenisifre

” #Kanaladı ” şifresi değiştirilecek kanalın adı , ” Yenisifre ” ise kanalı identify etmek için kullanılacak yeni kanala şifresidir.

Ornek:

/cs set #Sohbetc Password 13579

” #Sohbetc” kanalının şifresi ” 13579 ” olarak değiştirilmiştir.

Successor

Kanalin SUCCESSOR unu belirler. SUCCESSOR, founder nicki düsünce founder a cevrilen nick’tir, böylece kanal düsmemis olur. SUCCESSOR un (5) kayitli kanali varsa, yeni kanal düser. Successor, kayitli bir nick olmak zorundadir.

/cs set #Kanaladı Successor Nick

” #Kanaladı ” sahibi bulunduğunuz kanalın adı , ” Nick ” ise kanalın successoru olarak atanacak nick olmalıdır.Unutulmaması gereken nokta ; Kanal successor’u olarak atanacak yeni nickin kaydının başarılı bir şekilde bitirilmiş olması gerekmektedir.

Ornek:

/cs set #Sohbetc Successor Aeb

” #Sohbetc ” Kanalının successor’u ” Aeb ” nick’i olarak belirlenmiştir..

Desc

Belirtilen kanal hakkindaki,LIST ve INFO komutlari ile gorunecek olan aciklamayi belirler.Kullanabilmek icin founder level access gerekir.

/cs set #Kanaladı Desc Açıklama

” #Kanaladı ” açıklama kısmı değiştirilecek kanalın adı , ” Açıklama ” ise kanalın yeni açıklama kısmını belirleyecek kelime dizisidir.

Ornek:

/cs set #Sohbetc Desc Hayalet Türkiyenin En büyük serverinin en büyük kanalı

” #Sohbetc ” kanalının açıklaması ” Türkiyenin En büyük serverinin en büyük kanalı” olarak değiştirilmiştir.

Url

Bir kanalın Info komutu sonrasında görüntülecek olan bir bilgi satırı olan URL bilgisini değiştirmek için kullanılır.Eğer erişimiz var ise,aşağıdaki komutu kullanarak bu Url adresini değiştirebilirsiniz.

/cs set #Kanaladı Url Url-adresi

” #Kanaladı ” açıklama kısmı değiştirilecek kanalın adı , ” Url-adresi ” ise kanal ile ilişkilendirilecek olan Url adresidir.

Ornek: /cs set #Sohbetc url http://www.Sohbetc.oRg

Email

Bir kanalın Info komutu sonrasında görüntülecek olan bir bilgi satırı olan Email bilgisini değiştirmek için kullanılır.Eğer erişimiz var ise,aşağıdaki komutu kullanarak bu Email adresini değiştirebilirsiniz.

/cs set #Kanaladı Email E-posta Adresi

” #Kanaladı ” açıklama kısmı değiştirilecek kanalın adı , ” E-posta Adresi ” ise kanal ile ilişkilendirilecek olan Email adresidir.

Ornek:

/cs set #Sohbetc Email ircadmin@Sohbetc.oRg

” #Sohbetc ” kanalı ile ilişkilendirilmiş e-posta adresi ” ircadmin@Sohbetc.oRg ” olarak değiştirilmiştir.

 

Entrymsg

Bir kanala girişte kullanıcılara Notice uyarısı şeklinde gönderilecek olan giriş mesajını belirlemek için bu komut kullanılır.Erişiminiz varsa aşağıdaki komut ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

/cs set #Kanaladı Entrymsg Girismesajini z

” #Kanaladı ” giriş mesajı değiştirilecek kanalın adı , ” Girismesajiniz ” ise kanalın yeni giriş mesajını belirleyecek kelime dizisidir.

Ornek:

/cs set #Sohbetc Entrymsg Hoş Geldiniz

” #Sohbetc ” kanalının giriş mesajı ” Hoş Geldiniz ” olarak değiştirilmiştir.

Keeptopic

Kayıtlı bir kanal için belirlenen bir Topic’in tutulmasını ve tutulmamasını sağlamak için kullanılır.Topic tutma (hatırlatma) aktif edildiği zaman, Kanal için belirlenmiş olan topic mesajı son kullanıcı kanaldan ayrıldıktan sonra Chanserv tarafından tutulur ve kanal tekrar oluşturulup ilk kullanıcı geldiği anda geri yüklenir.

/cs set #Kanaladı Keeptopic [ On / Off ]

” #Kanaladı ” keeptopic opsiyonu ayarlanacak olan kanal , ” [ On / Off ] ” kısmı ise aktif hale getirmek için ayarlanacak parametreyi belirler.Topic’in hatırlanması için ” On ” yazılması gerekir.

Ornek:

/cs set #Sohbetc Keeptopic On

” #Sohbetc ” kanalının topic mesajı kanaldan son kullanıcı çıktıktan sonra dahi Chanserv tarafından hatırlanacaktır.

Topiclock

Kayıtlı bir kanal için Topic kilidi aktif yada pasif hale getirmek için kullanılır. Topic kilidi aktif edildiği zaman, Kanal topic mesajı sadece /cs topic komutu aracılığı ile değiştirilebilir. Topic komutunun seviyesi de Levels ayarları ile değiştirilerek kısıtlı sayıda operatörün yada sadece Founder’ın değiştirebileceği şekilde ayarlanabilir.

/cs set #Kanaladı Topiclock [ On / Off ]

” #Kanaladı ” topiclock opsiyonu ayarlanacak olan kanal , ” [ On / Off ] ” kısmı ise aktif yada pasif hale getirmek için ayarlanacak parametreyi belirler.Topic kilidinin aktif hale getirilmesi için ” On ” yazılması gerekir.

Yazar: KraLaz

1 thought on “ChanServ Komutlari

    ŞebokoLik

    (14 Ağustos 2008 - 10:29)

    Bende Sibertr sürekLi giren biriyim.Paylaşımlarınız için gercekten çok SaoLun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir